ПАМ’ЯТКА! Щодо загрози використання здобувачів освіти у вчиненні протиправних дій.

ПАМ’ЯТКА!!!

Щодо загрози використання здобувачів освіти у вчиненні протиправних дій.

 


 

Що таке втягнення у протиправну діяльність?

Це використання неповнолітніх або молоді з метою залучення їх до незаконної діяльності, яка може завдати шкоди їхньому життю, здоров’ю чи репутації. Такі дії часто маскуються під "легкий заробіток", "допомогу друзям" або "цікаві пригоди". Також постерігаються непоодинокі факти причетності громадян України віком від 14-21 років до протиправної діяльності, що шкодить національним інтересам та державній безпеці України. 

 


 

Приклади:

  • Розповсюдження заборонених речовин.

  • Зберігання чи транспортування нелегальних предметів.

  • Участь у шахрайських схемах чи кіберзлочинах.

  • Хуліганські дії або участь у злочинних угрупованнях.

  • Злочини проти основ національної безпеки України.

     


 

Чому це небезпечно?

  1. Кримінальна відповідальність.
    Навіть неповнолітні можуть нести відповідальність за свої дії.
  2. Руйнування репутації.
    Залишки інформації про причетність до протиправних дій можуть вплинути на майбутнє навчання чи кар’єру.
  3. Фізична та психологічна небезпека.
    Участь у таких діях може призвести до загрози життю або здоров'ю.

     


 

Як розпізнати небезпеку?

  • Пропозиції швидкого заробітку без пояснення деталей.

  • Запрошення до "таємних місій" або "легких завдань".

  • Прохання зустрітися з незнайомцями або передати пакунки.

  • Наполегливі прохання чи тиск від однолітків.

  • Контакти з сумнівними особами через соцмережі чи месенджери.

     


 

Що робити, щоб захиститися?

  1. Не погоджуйтеся на сумнівні пропозиції.
    Завжди запитуйте себе: "Чи це може бути небезпечним або незаконним?"
  2. Спілкуйтеся з довіреними людьми.
    Якщо у вас є сумніви, зверніться до батьків, викладачів чи психолога.
  3. Будьте уважними до своїх контактів.
    Уникайте спілкування з незнайомцями, які нав'язують підозрілі ідеї.
  4. Звертайтеся за допомогою.
    У разі підозри на залучення до протиправної діяльності зверніться до правоохоронних органів чи спеціалізованих служб.

     


 

Куди звернутися за допомогою?

  • Національна дитяча "гаряча лінія": 116 111 (анонімно, цілодобово).

  • Поліція України: 102.

  • Соціальні служби, психологічна служба закладу освіти.

     


 

Відповідальність за злочини:

КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ передбачає відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України. Ознайомтесь з деякими статтями та відповідальністю, яка настає за скоєння таких злочинів.

Стаття 112. Посягання на життя державного чи громадського діяча … карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої. 

Стаття 113. Диверсія 

1. Вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів або інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю, на зруйнування або пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також вчинення з тією самою метою дій, спрямованих на радіоактивне забруднення, масове отруєння, поширення епідемій, епізоотій чи епіфітотій, -карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої. 

2. Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, - караються позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.

Стаття 114. Шпигунство

1. Передача або збирання з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю, якщо ці дії вчинені іноземцем або особою без громадянства, - караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої. 

2. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка припинила діяльність, передбачену частиною першою цієї статті, та добровільно повідомила органи державної влади про вчинене, якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено заподіяння шкоди інтересам України. 

Стаття 114-2. Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану в залежності від умов скоєння злочину карається позбавленням волі на строк від трьох до дванадцяти років. 

Стаття 194. Умисне знищення або пошкодження майна … 

Стаття 194-1. Умисне пошкодження об'єктів електроенергетики карається штрафом від однієї тисячі до позбавленням волі на строк від трьох до п'ятнадцяти років

Стаття 258-4. Сприяння вчиненню терористичного акту, проходження навчання тероризму

 1. Вербування, озброєння, навчання особи з метою вчинення терористичного акту, а так само використання особи з цією метою, проходження навчання тероризму - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна або без такої. 

2. Ті самі дії, вчинені щодо кількох осіб (крім проходження навчання тероризму) або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища, - караються позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

3. Особа звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною першою цієї статті в частині проходження навчання тероризму, якщо вона добровільно відмовилася від подальшої злочинної діяльності, повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла запобіганню або припиненню терористичної діяльності, пов’язаної із вчиненим нею злочином. 

Стаття 277. Пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів …в залежності від тяжкості злочину караються штрафом від п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до позбавленням волі на строк до восьми років.

Стаття 296. Хуліганство …в залежності від тяжкості злочину караються штрафом від однієї тисячі до позбавленням волі на строк до семи років. 

Стаття 297. Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого 

Стаття 348. Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця.

Більш детально можете ознайомитися за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14?find=1&text=112#w1_1

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі види покарань: 

Стаття 98. Види покарань 

1. До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань: 

1) штраф;

2) громадські роботи; 

3) виправні роботи; 

4) пробаційний нагляд;

5) позбавлення волі на певний строк. 

2. До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. 

🛑 Пам’ятайте: Ваша безпека та репутація — найголовніше! Не дозволяйте себе втягнути у протиправні дії та обов'язково звертайтеся за допомогою у разі небезпеки. Пропонуємо також переглянути відео Протидія втягуванню молоді у протиправну діяльність за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=1TLPncMe2Sk